Sprzedaż długów - jak to działa?

W obrocie gospodarczym bardzo często pojawia się sformułowanie cesji wierzytelności, czyli inaczej sprzedaży długu. Najogólniej mówiąc jest to umowa cywilnoprawna, gdzie jedna ze stron (cedent) przenosi swoją wierzytelność na osobę trzecią (cesjonariusza). Istotą tego przeniesienia jest brak potrzeby uzyskania zgody dłużnika, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu czy właściwości zobowiązania, co wynika wprost z art. 509 Kodeksu Cywilnego.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi w niniejszym artykule i rozważenia drogi przeniesienia trudnych do samodzielnego wyegzekwowania długów na inny podmiot taki jak Kancelaria Windykacyjna.

Cesja zadłużenia - korzyści dla cedenta

Najistotniejszą korzyścią płynącą ze sprzedaży wierzytelności na rzecz osoby trzeciej - z perspektywy cesjonariusza- jest szansa szybkiego odzyskania części należności, co w wielu przypadkach może oznaczać uratowanie przedsiębiorstwa przed utratą płynności finansowej. Nieregulowanie należności za faktury przez kontrahentów, podwykonawców i klientów to zmora przedsiębiorców. Brak środków z bieżących należności uniemożliwia często opłacanie w terminie własnych faktur i rachunków, a nawet pensji pracowników, co może doprowadzić firmę wręcz do bankructwa. Możliwość sprzedaży długu nawet za część wartości wierzytelności pozwala na uwolnienie środków koniecznych do wyjścia na plus. Dodatkową korzyścią płynącą z cesji wierzytelności, na przykład na Kancelarię Windykacyjną jest pozbycie się kłopotu nieskutecznej, czasochłonnej windykacji długu we własnym zakresie.

Cesja długu - formalności

Umowa przeniesienia wierzytelności jest umową cywilnoprawną, może mieć dowolną formę, chyba że pierwotna umowa między wierzycielem a dłużnikiem została spisana - wtedy spisana musi zostać również umowa cesji. Nie ma obowiązku wyrażenia zgodny dłużnika na cesję, należy go jednak o niej poinformować. Wraz z wejściem w życie umowy przeniesienia długu, wierzycielem staje się podmiot, który należność kupił. Cesjonariusz na własną rękę prowadzi odtąd windykację, ma takie same prawa wobec dłużnika jak wierzyciel pierwotny i tak jak on jest uprawniony do ściągania całej zaległej kwoty, łącznie z odsetkami. Jeśli myślisz o odsprzedaniu wierzytelności na rzecz Kancelarii Windykacyjnej, warto, abyś przygotował pełną dokumentację dotyczącą długu, terminu zapłaty, kwoty należności, zadłużonego podmiotu. Im dokumentacja dokładniejsza, tym szybciej zapadnie decyzja o ewentualnym kupnie wierzytelności przez Kancelarię Windykacyjną. W zależności od konkretnego przypadku możesz liczyć na kilkanaście procent nominalnej wartości cedowanej należności. Musisz pamiętać o tym, by jak najszybciej przekazać niezapłaconą w terminie wierzytelność do sprzedaży. Za długi nieprzedawnione uzyskasz wyższą kwotę. Warto także, w możliwym realnie stopniu, udokumentować wypłacalność dłużnika - w sytuacji, gdy posiada on majątkowe pokrycie zadłużenia, możemy liczyć na uzyskanie kwoty stanowiącej większy procent jego wartości.

Zachęcamy do korzystania z instrumentu, jakim jest przeniesienie wierzytelności zwłaszcza Kancelarię Windykacyjną. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które nie mają czasu ani środków na samodzielną egzekucję należności oraz którym bardzo zależy na jak najszybszym odzyskaniu należnych środków finansowych.

 

 
Kategoria: 

Kontakt

Kancelaria Detektywistyczno-Windykacyjna MS
Michał Starzyński

Wyśrodkuj mapę

NIP 7123228804
Regon 061029364

Polityka Prywatności