Rejestry długów i dłużników - plusy dla wierzycieli

W Polsce funkcjonuje kilka rejestrów dłużników i długów. Istnieją też „giełdy długów”, gdzie firmy i osoby fizyczne sprzedają wierzytelności, których spłaty nie są w stanie samodzielnie wyegzekwować. Oczywiste jest, że nikt nie ma ochoty znaleźć się na jednej z tych „czarnych list”. Zdecydowanie utrudnia to, a często uniemożliwia, zaciąganie nowych zobowiązań, czy uzyskanie umów na usługi, na przykład telefoniczne, cyfrowe, czy dotyczące dostarczania innych mediów. Natomiast z perspektywy pożyczkodawcy, usługodawcy, czy firmy weryfikującej ewentualnego kontrahenta, takie rejestry są bardzo korzystne. Dają bowiem możliwość zapoznania się z kondycją finansową sprawdzanych podmiotów i podjęcia właściwej decyzji o współpracy. W tym wpisie informujemy klientów Michał Starzyński Kancelaria Windykacyjna o konkretnych plusach rejestrów dłużników i sposobach korzystania z nich.

Publiczne rejestry długów

Jak sama nazwa wskazuje, publiczne rejestry długów zawierają informacje dostępne dla każdego. Nie regulują ich obostrzenia i zasady wglądu, charakterystyczne dla ustawowo osadzonych rejestrów typu BIK i rejestrów BIG. Serwisy takie jak narodowecentrumdlugow.pl i www.dlugi.info dają wierzycielom możliwość wystawienia należności, których nie udało im się wyegzekwować od dłużnika, na sprzedaż. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla osób wystawiających długi na giełdzie, bo mają szansę odzyskać choć część należności, jak i dla ewentualnych kupców długu, którzy, często doświadczeni w egzekucji, mają środki, by należność odzyskać, osiągając profit. 

 

Krajowy Rejestr Zadłużonych - od grudnia 2021 roku

Dostęp do pełnej informacji o stanie finansowym kontrahenta - wypłacalności, ewentualnej restrukturyzacji, czy postępowaniu upadłościowym - gwarantuje Krajowy Rejestr Zadłużonych, którego koncepcja powstała jako zastępstwo dla przewidzianego w prawie restrukturyzacyjnym, a niewprowadzonego w życie, Centralnego Rejestru Upadłości i Restrukturyzacji. Zgodnie z ustawą z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych rejestr miał zacząć działać od 1 grudnia 2020 roku, jednak na podstawie ustawy z dnia 7 października 2020 roku o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 1747), przesunięto wejście w życie przepisów związanych z uruchomieniem Krajowego Rejestru Zadłużonych do 1 lipca 2021 roku. Na chwilę obecną, zgodnie z przepisami art. 1 pkt 8 i art. 6 pkt 3 Ustawy, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2021 roku, termin wejścia w życie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych jest przewidziany na 1 grudnia 2021 r. Mimo że rejestr jeszcze nie funkcjonuje, warto podkreślić, jakie korzyści dla przedsiębiorców będzie z sobą niósł. Pozwoli na sprawdzenie kondycji finansowej ewentualnych kontrahentów, między innymi ich sytuacji procesowej, ewentualnego postępowania restrukturyzacyjnego i jego stanu, lub postępowania upadłościowego, etapu, na jakim się znajduje i wypłacalności. Są to bardzo ważne informacje, gdyż obecnie wierzyciele często dowiadują się o upadłości dłużników za późno, by ich wierzytelność ujęta została przez syndyka masy upadłościowej w harmonogramie spłat. Krajowy Rejestr Zadłużonych będzie źródłem rzetelnej wiedzy, umożliwiającej przedsiębiorcom właściwy dobór kontrahentów i podjęcie odpowiednich kroków we właściwym czasie, w razie poważnych kłopotów zalegającego z zapłatą dłużnika.

Oczywiście jasne jest, że jako przedsiębiorca wierzyciel potrzebujesz fachowego wsparcia w sytuacji, gdy twój dłużnik nie wywiązuje się ze zobowiązań. Próby interpretacji przepisów prawa, a także inne działania na własną rękę, często nie przynoszą odpowiednich efektów. Zachęcamy do kontaktu z nami. Specjaliści Kancelarii Windykacyjnej Michał Starzyński poprowadzą twoją sprawę do pożądanego finału.

Kategoria: 

Kontakt

Kancelaria Detektywistyczno-Windykacyjna MS
Michał Starzyński

Wyśrodkuj mapę

NIP 7123228804
Regon 061029364

Polityka Prywatności